\ Hardware \ Zesilovač z televize

Zesilovač z televize
Kdysi jsem navštěvoval sběrný dvůr za městem, kde shromažďovali úplně všechen odpad k ekologické likvidaci. Mimo jiné tam byly i mraky televizí. Bohužel pak přestali povolovat volný přístup bastlířům, takže jsem ztratil zdroj, ale to už jsem měl v té době věcí na leta dopředu. Nakonec zjišťuji, že toho spoustu nepotřebuji, ale jak jsem to mohl tehdy vědět... Faktem zůstává, že by se recyklací jenom televizí mohli živit tak dva, tři lidé. Každou televizi lze rozebrat na hliník, měď a železo. Stačilo dopoledne a taková tři kila mědi a dvě kila hliníku jsem posbíral. Sice mi říkali, ať na to kašlu, že mi to na nic nebude, ale není to pravda. Každému doporučuji hrabat se spoustu času ve starých přístrojích. V jednom kuse je to zároveň radost (z dobrých strojů), mamon (hliník, měď, motory, trafa), nadějné vyhlídky (integráče, nevídaná zapojení), průvan historie (relátka až mikroprocesory) a především údiv. Vidíte před sebou ve zkratce padesát let vývoje, jak to všechno leží na jedné kupě šrotu. Děsný, co? Stejně si říkám, jací to museli být machři, když dokázali udělat televizi z pár elektronek, když Kopirenko s Pajcovičem začali dávat do posledních sovětských televizí pulzní zdroje (předchozí modely měly trafo jak do svářečky, ale bylo tam víc mědi, aspoň tak za dvě stovky, no škoda..), když gramec Tesla měl takové charakteristiky, že strčí ty dnešní tajwanský šity s přehledem do kapsy. To člověk čumí.
Dneska už to není ono. Kdejakej blikač má v sobě mikroprocesor. Ovládání na tři tlačítka - fik a mikroprocesor. No kde to jsme? Možná si říkáte, že jsem staromódní a že při dnešní ceně mikroprocesorů nemá cenu vymýšlet alternativní řešení. To jsou kecy. Neříkám, abychom se vrátili k 507 tranzistorům, ale také nechci, aby u každých čtyřech NANDů bylo kilo paměti a watchdog. Je to na hlavu - instalace Windows XP má gigabyte a Word se nespustí, aniž by nenatáhl dvacet mega z webu. Říkám jediné: Světe, optimalizuj!!!

Otevřte Teslu(tranzistorovou, černobílou), najdete tam zesilovací modul s obvodem MBA 810. Tišťák má sedm zdířek. Je to naprosto senzační deska a hlavně je jich všude jak psů.

Napájecí napětí: 4,5V až 15V
Vstup: akceptuje všechno (32 ohm - 47k ohm), tj. walkman, počítač, line out...
Výstup: 4, 8 a více ohm
Výkon: 3W a 1% zkreslení, 5W a 10% zkreslení (plné napájení)
Užití: autozesilovače, přenosné posilovače k walkmanům, počítačové zesilovače ke zvukovkám, testovací zesilovací členy atd.
Výhody: Plug and Play (není nutno oživovat, nekmitají), jsou hotové, jsou zdarma

Ad 1: Výkonoví labužníci jsou úchyláci. Na co probůh 50W na domácí poslech (neříkejte, že rezerva, to je profláknutý argument). Někteří lidé tím doma topí.
Ad 2: Já bych zemnil, až bych brečel. Stiňte, ať tam nejde brum, největší svinstvo na světě. Není zem jako zem, potenciály i na stejném drátu jsou v každém místě různé, proto je nutno prozemnit i země.

Pinout:
1 - zem
2 - zem
3 - výstup
4 - zem
5 - napájení
6 - vstup
7 - zem


Fotografováno scannerem:
Zesilovač MBA 810 Zesilovač MBA 810

Existují také tranzistorové verze těchto modulů a jsou stejně dobré. Jsou osazeny germaniovými koncovými tranzistory řady ADxx. Konektor má naprosto stejné zapojení jako modul MBA 810, jen je třeba vyzkoušet, který zvuk je lepší, ale vesměs jsou integrované desky mladší a zachovalejší.